Kā uzlabot stāju?

Pareiza stāja un stalts augums ne vien skaisti izskatās, bet arī uzlabo vispārējo veselības stāvokli, piemēram, palīdz mazināt muskuļu sāpes, kas rodas no greizas stājas vai sakumpušas sēdēšanas, uzlabo asinsriti locītavās un muskuļos, apgādājot tos ar skābekli, kā arī atbrīvo elpceļus, atvieglojot elpošanu. Pareizu stāju un staltu augumu iespējams iegūt vairākos veidos, taču tie visi ir ilgstošas un regulāras fiziskas aktivitātes.

  • Viens no veidiem, kā iegūt staltu augumu, ir vairāku konkrētu vingrinājumu izpildīšana. Šo vingrojumu galvenais mērķis ir auguma pieradināšana pie sajūtām, kas rodas, atrodoties augumam pareizā pozīcijā. Jāatzīst, ka sākotnēji šie vingrinājumi var izraisīt diskomfortu vai pat sāpes, jo ķermenis tiek izkustināts no tam ērtās, bet diemžēl nepareizās un neveselīgās, pozīcijas. Vingrojumiem ir arī muskuļus attīstoša un nostiprinoša funkcija, jo tikai stingri muskuļi ir spējīgi noturēt kaulu sistēmu pareizā pozīcijā. Nepareiza stāja rodas arī no stīvuma un nekustīguma muskuļos, tāpēc ir svarīgi šīs stīvuma skartās vietas regulāri izstiept un atbrīvot. Vingrinājumus jūs varat veikt patstāvīgi vai arī pie fizioterapeita, vai trenera.

  • Pie pareizas pozas ir jāpiedomā kā sēžot, tā stāvot. Jāsēž taisni, ar iztaisnotiem pleciem, ar nesakumpušu muguru, krēslam taisni un pilnīgi jābalsta mugura, rokas jātur elkoņos no 75 – 90 grādiem, ceļgaliem jābūt vienā līmenī vai nedaudz augstāk par augšstilbiem, pēdas jātur pie zemes, periodiski jāpieceļas un jāpastaigā. Stāvot lielākā daļa ķermeņa masas jānovirza un pēdu priekšpusi, pēdas jātur nedaudz izvērsti, rokas jātur brīvi gar sāniem, jācenšas nesaliekt ceļgalus, galva attiecībā pret mugurkaulu jātur taisni, ķermenis jātur taisns un nostiepts.

  • Tādas fiziskās un mentālās treniņu programmas kā, piemēram, joga vai tai chi, masāžas terapijas, hiropātija vai osteopātiskās manipulācijas arīdzan palīdz uzlabot stāju.

  • Būtiska nozīme pareizas stājas izveidē ir mēbeļu izvēlei, kurās jūs pavadāt vislielāko dienas daļu. Piemēram, krēsls ir jāizvēlas ar tādu atzveltni, pret kuru iespējams atbalstīties ar visu muguru, nemaz neatliecoties atpakaļ. Ja jums ir šiem noteikumiem neatbilstošas mēbeles vai ja jūs braucat automašīnā, neatbilstošos ieliekumus vai izliekumus iespējams koriģēt ar spilvenu vai sarullētu dvieli, ar to balstot muguru tur, kur rodas diskomforts vai veidojas muguras sakumpums.

  • Ne mazāk svarīga ir gulēšanas poza. Pareiza gulēšanas poza ir gulēšana uz sāniem ar starp ceļgaliem novietotu spilvenu un paralēli novietotām kājām. Nepieciešams izvēlēties stingru gultas matraci un nelielu stingru spilvenu, kas mugurkaulu arī miega stāvoklī noturēs pareizā pozīcijā.

  • Stāja sākas no pēdām, tāpēc ikvienam būtu vēlams veikt podometriju, lai noteiktu pēdu atbalsta pareizību, kuru var koriģēt ar ortozēm jeb supinatoriem (“pēdiņām”). Tieši tādēļ ir būtiski izvēlēties arī atbilstošus apavus – ar pareizu liesti, papēža augstumu un novietojumu.

  • Svarīgi ir arī nepārslogot mugurkaulu, nesot smagumus vai, vēl ļaunāk, nesot tos uz vienas ķermeņa puses.

  • Liela nozīme ir arī ikdienas uzturam, kam būtu jāiekļauj veselīgu skeletu un muskuļus veidojošas uzturvielas.

  • Vēl viens no paņēmieniem, kā piedomāt pie savas stājas, ir modinātāja vai atgādinājuma iestatīšana ik pēc neilga laika, kad jūs ilgstoši sēžot mācāties vai strādājat – ik reizi, kad atskanēs signāls, jums tiks atgādināts, ka jāiztaisno mugura un pleci. Ja jums šādi signāli palīdz, jūs varat izmantot arī tā saucamo “zirnekli”, kurš, līdz ko jūs sakumpsiet, pīkstēs.