Pārvari bailes no publiskas uzstāšanās!

Bailes no uzstāšanās publikas priekšā ir visizplatītākās cilvēku vidū. Fobiju topā pat bailes no augstuma, šaurām telpām vai zirnekļiem neieņem baiļu līdera vietu. Tas ir gluži dabiski, ja cilvēks no kaut kā baidās, taču nereti tas var kļūt par traucējošu apstākli. Bailes ir negatīvas izjūtas, ko cilvēks iztēlojas asociatīvi. Bailes ir emocionāls stāvoklis, kas var dažkārt pat ļoti ietekmēt cilvēka darbību, tāpēc, lai neierobežotu rīcībspēju, iespējams rast dažādus paņēmienus, kā no bailēm atbrīvoties. Būtībā šādas bailes ir tikai cilvēka zemapziņā un ikviens var tās pārvarēt.

Bailes no publiskas uzstāšanās ir lielākajai daļai cilvēku, īpaši, ja uzstāšanās auditorijas priekšā nav ikdienišķa. Kā jebkura fobija, arī bailēm no publiskas uzstāšanās ir savi iemesli. Tās var būt bailes no izgāšanās, no apkārtējo cilvēku domām, tāpat arī šādas bailes var izraisīt nepietiekama iepriekšējā sagatavošanās vai arī cilvēks prezentējamo tēmu nepārzina tik labi, cik vajadzētu. Dažiem cilvēkiem ir arī runas defekti vai citas problēmas, kas var izraisīt bailes no uzstāšanās. Taču, lai arī cik dažādi ir iemesli, ikviens var atrast kādu veidu, kā no savām bailēm atbrīvoties.

Viens no labākajiem paņēmieniem ir disociācija. Bailes ir gluži kā modelis cilvēku galvā. Izmantojot disociācijas metodi iespējams izveidot pilnīgi jaunu modeli, kas cilvēkam raisa pozitīvas un patīkamas emocijas, jo bailes izraisa tieši negatīvās emocijas, kā arī varbūt nepatīkama iepriekšējā pieredze. Būtībā disociācijas pamatā ir situācijas aplūkošana no malas. Tas ir tāpat kā skatīties filmu – to iespējams patīt un priekšu vai atpakaļ, tāpat arī katrs pats var kļūt par savas filmas režisoru. Izmantojot šādu paņēmienu, cilvēks ar bailēm no publiskas uzstāšanās var iepriekš galvā izspēlēt vēlamo situācijas scenāriju, koncentrēties uz to un tādā veidā mazināt bailes.
Ir vēl arī citi paņēmieni, kas var palīdzēt atbrīvoties no šīs fobijas. Viens no izplatītākajiem paņēmieniem, kuru nereti var dzirdēt ne tikai no apkārtējiem, bet pat filmās, ir iztēlošanās, ka auditorijā sēdošie cilvēki ir smieklīgi apģērbušies vai arī kaili. Bailes arī mazina, ja pats runātājs ir smaidīgs, līdz ar to izraisot arī smaidu un pozitīvas emocijas no klausītājiem. Var arī runā izmantot kādu joku, protams, nepārspīlējot un izvēloties ko situācijai atbilstošu. Ja runātājs būs dabisks, tad arī klausītāji uzreiz būs daudz atvērtāki un pozitīvāk noskaņoti, rezultātā bailes drīz vien pazudīs un radīsies pozitīva pieredze, ko atcerēties citā reizē, kad būs jārunā auditorijas priekša.

Baiļu pārvarēšanai noteikti palīdzēs arī dziļa elpošana. Bailes izraisa adrenalīna pastiprinātu izdalīšanos līdz ar to elpošana kļūst seklāka un straujāka. Taču dziļa elpošana palīdzēs nomierināties, kā arī smadzenes saņems pietiekamā daudzumā skābekli. Kopā ar dziļu elpošanu nevajag aizmirst, ka mierīgāku un pārliecinošāku uzstāšanos nodrošina arī lēna un izteiksmīga runa, kuras laikā jāievēro pauzes. Protams, arī pauzēm nevajag būt pārāk garām. Dziļa elpošana novērsīs balss drebēšanu, bet lēna un mierīga runa neļaus tik bieži pārteikties, kā arī runa nebūs haotiska. Runas laikā nevajag kautrēties pārvietoties, jo šādā veidā tiks patērēta enerģijas deva, kas cilvēku arī nomierinās.

Bailes var ļaut arī pārvarēt, ja cilvēks nodibinās acu kontaktu ar kādu no auditorijas. Tomēr dažkārt kā baiļu pārvarēšanas paņēmiens tiek pielietota gluži pretēja metode – skatīšanās pāri auditorijā esošo cilvēku galvām. Taču jāatceras, ka skatīšanās griestos noteikti neradīs labu priekšstatu par runātāju. Šajā gadījumā ir jāsaprot pašam sevi- kas mazina bailes, bet kas tās pastiprina.

Tomēr pats labākais paņēmiens ir nedomāšana par sevi. Vajag koncentrēties uz savu runu, pievērsties auditorijai. Ja runas laikā cilvēks domās par to, vai auditorija viņā klausās, varbūt apģērbs neizskatās pārāk labi vai arī ko citu, kas vērsts uz sevi, tad bailes tikai vairosies nevis noplaks. Turklāt arī nekoncentrēšanās uz informācijas sniegšanu auditorijai var radīt kā kļūdas runā, tā arī citus apstākļus, kas tikai bailes palielina.